• Masturbasyon Haram mıdır?
  Evli erkeğin ve kadının masturbasyonu haramdır.Ayrıca şehevi duyguları gidermek için değil de azdırmak için masturbasyon yapılmasıda haramdır. (Kurtubi )
  müminun suresinin beşinci ve altıncı ayetleriyle Mearic suresinin 29,30,31. ayetlerinde nikahlı eşler ve sahip olunan cariyelerle yapılan cinsel ilişkiler dışındaki cinsel tatmin şekilleri haram kılınmakta isede bu ayetlerde asıl amaç anılanların dışındaki helal olmayan eşlerle cinsel ilişkidir.Allah’IN rasulünün hadislerinde masturbasyonu yasaklayan sahih bir hadisde görülmemektedir.
  “Elle boşalan lanetlidir” şeklindeki hadis olarak dillerde dolanan sözün hadis olmadığını güvenilir hadisciler belirlemişlerdir. Masturbasyonla ilgili olarak rivayet olunan bazı hadisler varsada bunlar haramlılığı delillendirecek geçerlilikde değildirler.

  Bu değerlendirmeleri elle boşalmanın düşünülebilecek üç şeklini sunarak aktarmaya çalışacağız ;
  * Bir kadın veya erkeğin eliyle boşalmak,
  *Zevce eş eliyle boşalmak
  *Bizzat elle boşalmak
  birinci şekilde boşalmak hiç şüphesiz haramdır.Çünkü bir erkeğin veya kadının cinsel organına bakmakda tutmakda haramdır.
  ikinci şekil boşalmak; yani kocasının karısı eliyle yahutta kadının kocası yardımı ile boşalması helaldir (ihya Ali Arslan) tercümesi 3/420)
  kadın veya erkek kişinin kendi eliyle boşalması ise müctehidlerimizin değerlendirmelerine göre şöyle açıklanabilir;
  *mutlak haramdır
  *mubahdır
  *vacibdir
  mutlak haramdır diyenler şafii meshebi müctehidleridir nur ve mearic suresindeki ilgili ayetleri delil sunarlar
  mubahtır diyenler yani yapılabilir bir günahı yokdur diyenler
  maddi gücü olmadığı için evlenemeyenler zinaya düşmemek için vucudundaki zararlı birikimi gidermek için masturbasyon yapması mübahtır demişlerdir.
  hanefi ve hanbeli meshebi müctehidleri bu görüştedir.Ne varki mubah olduğunu belirten müctehidler bile olgun müminlerin ilgi duymayacağı bir davranış olarak değerlendirmektedirler. Allahın Rasulünün bir hadisine göre cinsel organı el ile kavramasının abdesti bozucu olmasıda bu değerlendirmeyi doğrulayıcı vasıftadır.(feyzül kadir 3/153)
  Açıklamadanda anlaşılacağı gibi elle boşalmanın mubahlılığı şartlıdır.
  Bu sebeple ihtiyacı olamayacağından evli erkeğin ve kadının masturbasyonu haramdır.Ayrıca şehevi duyguları gidermek için değil de azdırmak için masturbasyon yapılmasıda haramdır. (Kurtubi )
  Vacibdir yapılması dinen gereklidir .diyenlerin sebebi şudur;
  Eğer masturbasyon yapmaksızın zinadan korunulamıyacağına kanaat hasıl olursa bu durumda yapılması vacip olur.
  Kadınların masturbasyonunun hükmü erkeklerinkiyle aynıdır
  Yapılan açıklamalaradn anlaşılacağı üzere masturbasyon mutlak haram olarak görülemeyeceği gibi şartsız helal olarakda görülemez.

  Not; bazı islam bilginlerine göre zinaya düşmekden korktukları zaman korunabilmek için kocasız kadınların (suni organ veya benzeri) bir aracı kullanabilecekleri görüşündedirler (İ.kAyyım Elcevzi Ravzatül Mahibbin 137)

  Masturbasyon Haram mıdır?, 1.7 out of 10 based on 3 ratings

  View the original article here

  Bir önceki yazımız olan Homoseksüellik başlıklı makalemizde Homoseksellik hakkında bilgiler verilmektedir.

ETİKETLER

Yazar

04.08.1968 doğumluyum ilk orta ve lise tahsilimi tamamladıktan sonra Uzman Jandarma olarak orduya katıldım. Yurdun çeşitli yerlerinde görev yaptıktan sonra 19 Eylül 2011 tarihinde emekli oldum. Hala İzmir'de yaşıyorum, evli iki çocuk babasıyım. Wordpress tabanlı sitelerde vakit geçirmeyi seviyorum.
Önceki Yazı:Homoseksüellik
Sonraki Yazı:Oynaşmanın Cezası

Benzer Yazılar

Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Dini Sohbet İslami Sohbet Dini Chat Dini Sohbet Odaları Bu tema Mehmet TÜRK tarafından düzenlenmistir. Hiçbir sekilde kopyalanamaz.